Langustynka

Nephrops norvegicus

Langustynka – to skorupiaki podobne z wyglądu do homarów, ale są znacznie mniejsze. Mają wydłużony korpus o typowym różowym kolorze. Mają bardzo delikatne i wyrafinowane mięso o delikatnym smaku, które doskonale nadaje się do przyrządzania wielu potraw. Ciało składa się z sześciu segmentów, a ogon w kształcie wachlarza jest używany przez skorupiaka do poruszania się razem z nogami. Samiec ma większe wymiary w porównaniu z samicą i może osiągnąć maksymalną długość 25 cm, podczas gdy samica do ok. 15 cm.

WYSTĘPOWANIE:
Morze Północne w pobliżu wybrzeży Islandii i Norwegii. Na rynku występuje na nie bardzo duże zapotrzebowanie, jednak bardzo często ich połowy nie spełniają określonych wymagań. Z tego powodu langustynki mają dość wysoki koszt, który zmienia się w zależności od sezonu.

ZASTOSOWANIE:

Najlepszy czas na spożywanie langustynek to niewątpliwie ten między wrześniem a kwietniem, ponieważ wtedy mają najwięcej mięsa. Należy pamiętać, że zawsze możemy użyć mrożonych, które zostały złowione zimą i przygotować z nich również pyszne dania. Langustynki nadają się do przyrządzania przystawek na zimno, gotowania, grillowania. Wśród potraw z langustynkami wyróżnia się słynny koktajl podawany ze świeżymi sałatkami i białym wytrawnym winem. Idealnie nadają się również do przygotowania sosów, zup czy jako dodatek do makaronu.


NASZA OFERTA:
  • Langustynka 4/7 6kg mrożona,
  • Langustynka 8/12 6kg mrożona,
  • Langustynka 17/20 mrożona,
  • Langustynka 21/30 – do jedzenia na surowo PREMIUM !!!,
  •  Langustynka pancerze/skorupy mrożona

Wartości odżywcze

100g

Energia

95 kcal

Białko

19,6 g

Tłuszcz

0,9 g

Węglowodany

1,9 g