Mątwa / Sepia

Sepia officinalis 

Mątwa (seppia) – maksymalne wymiary mątwy sięgają około 40 cm. Mają owalne ciało otoczone płetwą, do której połączonych jest dziesięć ramion, z których dwie to macki z przyssawkami. Kolor mątwy jest zmienny, dzięki czemu doskonale komponuje się one z otaczającym środowiskiem. Samce różnią się od samic białą linią wzdłuż całej płetwy. Mątwy mają białą skorupę wewnętrzną, która jest powszechnie nazywana kością mątwy. Wśród szczególnych cech mątwy charakterystyczny jest worek z atramentem, czyli czarny płyn używany do celów obronnych.
 
WYSTĘPOWANIE:

Mątwy żyją na niezbyt głębokich, piaszczystych dnach. Na plażach często można spotkać jaja, które ze względu na bardzo podobny wygląd nazywane są winogronami morskimi.


ZASTOSOWANIE:

Aby ugotować mątwę, należy pozbawić jej wewnętrznej skorupy, oczu i woreczka z atramentem, który może być później używany do innych przepisów. Małe okazy często stają się częścią smażonej mieszanki ryb lub są przygotowywane w piekarniku / duszone. Średniej wielkości mątwy doskonale nadają się do nadziewania, natomiast duże mięczaki są zwykle krojone w paski, aby stały się składnikiem smacznych zup rybnych. Atrament mątwy jest natomiast używany do aromatyzowania i barwienia dań, takich jak makarony czy pieczywo. 


NASZA OFERTA:
  • Czarnidło z mątwy słoik 500g / Nero di seppia 100%,
  • Seppia/Mątwa cała świeża 500/1000,
  • Mątwa baby 10-20/kg oczyszczona 10kg mrożona,
  • Mątwa baby 60+/kg oczyszczona 10kg mrożona

Wartości odżywcze

100g

Energia

79 kcal

Białko

16,2 g

Tłuszcz

0,7 g

Węglowodany

0,8 g